Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представники Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів взяли участь у тренінгах з питань незалежності та неупередженості суддів у світлі стандартів Європейського Союзу та практики судів Європейського Союзу, які організовано проєктом «Посилення відповідності України стандартам ЄС у сфері верховенства права» GIZ Україна.
Професор права та політики в міжнародних відносинах Університету Гронінгена доктор Джон Морейн висвітлив ключові теми щодо судової етики та доброчесності, нюансів інституційної та особистої незалежності, судової неупередженості, використання механізмів судової співпраці з точки зору ЄС.
Джон Морейн зазначив, що прагне допомогти українським суддям знаннями, які сприятимуть створенню більш сильнішої, незалежної судової влади, посилять відповідність до стандартів Європейського Союзу та сприятимуть євроінтеграції України.
Професор звернув увагу, зокрема, на рішення Суду справедливості у справі 619/18, СЕС, 2019, у якій оскаржувалася реформа, яка передбачала проведення заходів щодо зниження пенсійного віку суддів і поширювалася на тих суддів, які вже працюють у цьому суді, тож призводила до того, що ці судді передчасно припиняли виконувати свої обов’язки, що викликало обґрунтоване занепокоєння щодо дотримання принципу незмінюваності суддів.
У рішенні Суд справедливості зазначив, що вимога незалежності судів, яку держави-члени повинні забезпечити щодо національних судів, які покликані вирішувати питання, пов’язані з тлумаченням і застосуванням права ЄС, має два аспекти.
Перший аспект (зовнішній) – вимагає, щоб відповідний суд здійснював свої функції повністю автономно, без будь-яких ієрархічних обмежень або підпорядкування будь-якому іншому органу і без отримання наказів або інструкцій з будь-якого джерела. Був захищеним від зовнішнього втручання або тиску, які можуть вплинути на незалежне судження його членів і вплинути на їхні рішення.
Другий аспект (внутрішній) пов’язаний з неупередженістю і спрямований на забезпечення дотримання рівної дистанції між сторонами провадження та їхніми відповідними інтересами щодо предмета цього провадження. Цей аспект вимагає об’єктивності та відсутності будь-якої зацікавленості в результатах провадження, окрім суворого дотримання принципу верховенства права.
Зокрема, свобода суддів від будь-якого зовнішнього втручання або тиску, яка є важливою, вимагає певних гарантій, необхідних для захисту осіб, на яких покладено завдання виносити рішення у спорі, таких як гарантії відсторонення від посади.
Під час лекції Джон Морейн зазначив, що суди у країнах Євросоюзу несуть відповідальність за належне впровадження законодавства ЄС на території своєї країни. З огляду на те, що в різних країнах суди по-різному можуть тлумачити закони ЄС і в тому разі, якщо суддя національного суду будь-якої інстанції має сумніви щодо тлумачення чи юридичної сили закону ЄС, він може, а іноді і повинен, звернутися за порадою до Європейського Суду (Суду справедливості). Така порада надається у формі «попереднього рішення».
Також учасники обговорили рішення у справі Xero Flor in Poland sp. Z.o.o. проти Польщі (ЄСПЛ, заява № 4907/18, 2021), у якій Суд визнав, що компанія-заявник була позбавлена права на «суд, встановлений законом» через участь у провадженні в Конституційному Суді судді, обрання якого було визнано недійсним через серйозні порушення, що зашкодили самій суті права.
Крім цього обговорили висновок Суду справедливості у справі Європейської Комісії проти Республіки Польща (Суд ЄС, Справа С-791/19, 2021) у якому зазначено, що кожна держава-член має забезпечити, щоб дисциплінарний режим, що застосовується до суддів національних судів, які входять до їхніх судових систем у сферах, що охоплюються правом ЄС, дотримувався принципу незалежності суддів шляхом гарантування того, що рішення, видані в контексті дисциплінарних проваджень, ініційованих щодо суддів цих судів, переглядаються органом, який сам відповідає вимогам, притаманним ефективному судовому захисту, включаючи вимогу незалежності.
Проведення заходу спрямовано на підтримку України для приведення у відповідність до вимог ЄС, зосереджуючись на Розділах 23 (Судочинство та фундаментальні права) та 24 (Правосуддя, свобода та безпека).
Від Вищої ради правосуддя у тренінгу взяли участь заступник Голови ВРП Дмитро Лук’янов, члени – Алла Котелевець, Оксана Кваша, Олексій Мельник, Роман Маселко, Олександр Сасевич.